„Az élet álmok nélkül olyan, mint a kert virágok nélkül, a lehetetlen álmokkal teli élet viszont olyan, mint a művirágokkal teli kert...”(Alessandro D`Avenia)
Miért kell a kerttervezés?
10 szempont a kerttervezés szükségességéhez
- Jó kert nincs tervezés nélkül, mint ahogy épület, fejlesztés, beruházás, iparcikkek stb. sem.
- A kertre is érvényes a létezés örök hármas egysége: tervezés - kivitelezés - fenntartás; ezek egymástól el nem választhatók, sorrendjük nem cserélhető fel és el nem hagyható egyik elem sem.
- A vállalkozó (kivitelező) pontos és részletes árajánlatot tud adni a méretkimutatás és a növényjegyzék alapján, amit az építés során illetve a kert átvételekor számon lehet kérni, sokkal kisebb az "átverés" veszélye.
- A kivitelező felvonulása után azonnal kezdődhet a munka, mert van mihez tartani (tervrajz), nincs spontaneitás, ami később káros lehet.
- A megrendelővel többször egyeztetett anyag az ő elképzeléseit tartalmazza a tervező szakértelmével párosítva.
- Jó kertterv esetén nem fordulhat elő az a hiba, hogy később a növények túlságosan beárnyékolják a helyiségeket vagy kiterebélyesedett ágrendszerükkel akadályozzák a közlekedést.
- A kerttervezés ára - néhány év alatt kiderül, ha mellőzzük - megtérül a szakértelem nélkül rossz helyre ültetett és később kipusztuló vagy kivágásra kényszerült növények árában, nem is beszélve a spontán épülő architektúráról, ami gyakran vagy szétesik vagy helyét, méretét, létét megbánja az építtető.
- A tervet nem lehet minden részletében kidolgozni, mindig marad nyitott kérdés, tisztázatlan - vagy a kivitelezés során tisztázandó - részlet.
- A kivitelezés előtt időben (3-4 hónap) készült kerttervet többször át lehet nézni, "átböngészni", és a változtatásokról még a kertépítés előtt dönteni.
- Az előzőek ellenére nincs 100 %-ban megvalósult terv, mivel a kivitelezés során a megrendelő, az építő vagy a tervező változtatást kezdeményez a megváltozott viszonyoknak vagy elképzeléseknek megfelelően.